Zašto u perimenopauzi menopauzi gubimo mišićnu masu?

Zašto u perimenopauzi menopauzi gubimo mišićnu masu?

Možda ste primijetili da  je odjednom teže zategnuti tijelo kao nekad, da ruke, noge i stomak  djeluju "mekše" ili da se forma sporije vraća nego prije. Ovo je vrlo česta pojava u perimenopauzi i menopauzi i ima svoje fiziološke razloge.

Šta se dešava sa mišićima u ovom  periodu?

Perimenopauza i menopauza je vrijeme promjena ne samo u ciklusu i raspoloženju, već i u mišićnoj strukturi tijela kao i u metabolizmu. Glavni krivci za propadanje mišićne mase su:

1. Pad estrogena – Estrogen nije bitan samo za reprodukciju, već i za održavanje mišićnog tonusa i snage. Kada ga je manje, tijelo sporije gradi mišiće i ima manje snage.

2. Usporavanje metabolizma – Sa hormonalnim promjenama dolazi i do promjena u načinu na koji tijelo koristi šećer i skladišti masnoće. To dodatno otežava održavanje mišićne mase.

3. Smanjenje hormona rasta (HGH) i testosterona – što direktno utiče na sintezu proteina i oporavak mišića.

4. Sjedilački način života – Ako  vodimo i manje aktivan život, proces se ubrzava.

Šta je važno da raditi da spriječili ili barem usporili propadanje mišića?

Na prvom mjestu je trening snage s opterećenjem.  Ne moramo dizati velika opterećenja  u teretani, ali naši  mišići moraju imati izazov. Vježbe sa vlastitom težinom, trakicama za otpor ili lagano težinsko opterećenje može biti vrlo korisno u očuvanju mišićne mase.

Konzumacija proteina je također vrlo bitna u ovom periodu života žene jer tijelu treba kvalitetan izvor proteina  kao što su meso, jaja, riba, mahunarke, leća da bi gradilo i održavalo mišićno tkivo.

Ne manje važna je i aktivacija mišića kroz disanje.  Duboki mišići stomaka često prvi slabe. Vježbama disanja možemo aktivirati i ojačati  stomačne mišiće i na taj način sriječiti bolove u leđima i vratu te prevenirati inkontinenciju odnosno nekontrolisano mokrenje.

Spavanje i oporavak su vrlo važni u ovovm peridu žene jer regeneracija se dešava noću. Kvalitetan san je ključan za oporavak organizma. Dok spavamo, luči se hormon melatonin koji je zaslužan za regenaciju našeg tijela. Kada smo odmorni, spremni smo za trening koji će izgraditi naše mišiće.

Ne zaboravite, pokret je lijek ali i prevencija u perimenopauzi i menopauzi. Vrlo uspješno može očuvati vašu mišićnu masu.

Što više mišića - duže ostajemo vitalniji!